Територіальні органи ДФС
у Чернігівській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи вважаєте Ви, що набори даних у формі відкритих даних є більш зручним способом отримання інформації чим надсилання письмових запитів?

Податкова знижка на навчання: важливо правильно заповнити платіжні документи

13.06.2018

Пояснюють фахівці управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Чернігівській області:                                                            

договір з навчальним закладом укладено з батьком студента, а квитанцію на оплату за навчання оформлено на студента, який не працює. Чи має право батько на податкову знижку в такому випадку?

Право платника податку на податкову знижку, підстави для її нарахування, перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, обмеження права на її нарахування визначено ст. 166 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами госпо­дарювання, — це документально підтверджена сума (вартість) ви­трат платника податку — резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протя­гом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками тако­го звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом (пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 Кодексу підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням кон­кретних сум відображаються платником податку у річній податко­вій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Тобто платники податку мають право на отримання знижки за навчання, яке оплачено ними у 2017 р., за результатами річної податкової декларації за звітний 2017 р., поданої до 31.12.2018 р.

З 01.01.2017 р. набрав чинності Закон України від 21.12.2016 р. №1797- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено змі­ни до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Кодексу та визначе­но, що платник податку має право включити до податкової зниж­ки фактично здійснені ним протягом звітного податкового року ви­трати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на ко­ристь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних за­кладів, для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її бать­ки, чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

При цьому до податкової знижки включа­ються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витра­ти, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними че­ками, прибутковими  касовими ордерами, ко­піями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отриму­вача). При цьому у зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вар­тість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу).

Відповідно до Закону України від 05.04.2001 р. № 2346- ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі- Закон № 2346) платник — це особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом по­дання/формування документа на переказ готівки разом із відповідною сумою коштів.

Суб'єктами правових відносин, що виника­ють при здійсненні переказу коштів, є учас­ники, користувачі (платники, отримувачі) платіжних систем (ст. 5 Закону № 2346). От­же, якщо в документах на переказ коштів у даних платника зазначено дані дитини, то вона є ініціатором переказу коштів.

Таким чином, незалежно від того, працює чи ні дитина, яка за даними документів на переказ коштів здійснювала витрати на навчання, батьки такої дитини не мають права на податкову знижку.

У зв’язку з вищенаведеним ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу батьків студентів на правильність оформлення платіжних та розрахункових документів при здійсненні оплати сум коштів за навчання на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів.